Yerba Maté vs. káva: Znáte základní rozdíly?

Když se řekne kofein, naprostá většina z nás si představí jeho hlavní zdroj – kávu. Málokdo už ale tuší, že kofein se v přirozené formě vyskytuje také v čajových lístcích, plodech guarany, kakaových bobech nebo třeba v nápoji z cesmíny paraguajské, kterému se říká Yerba Maté. Tady jsou základní rozdíly mezi ním a kávou.

Energie uvolňovaná postupně

Důvodem, proč si oba nápoje získaly oblibu, jsou jejich povzbuzující vlastnosti, za které může v první řadě kofein. Kofein Yerbě Maté a kávě ale funguje zcela odlišně. Zatímco káva funguje perfektně ihned, ale jen nakrátko, energie z Yerba Maté se do těla uvolňuje postupně.

Při popíjení Yerba Maté tak nehrozí skokový nárůst a poté také úbytek energie, jako v případě výše uvedené kávy. Minimální je i riziko vedlejších účinků v podobě přechodně zvýšeného krevního tlaku, vyššího tepu, roztěkanosti nebo nemožnosti se soustředit.

Yerba Maté navíc kromě kofeinu obsahuje také třísloviny, teofylin, který stimuluje nervový systém, vitaminy A, B, C, antioxidanty a silice, díky kterým má nápoj specifickou chuť a jedinečné aroma. Zmínit musíme i saponiny, které mají močopudný účinek a kyselinu chlorogenovou, kterou najdeme i v některých zelených kávách a ostatních stimulujících nápojích.

Dát si kávu nebo Yerba Maté?

Pokud přemýšlíte, kdy si dát Yerba Maté a kdy naopak kávu, je potřeba sledovat, jak na povzbuzující účinky jednotlivých nápojů reagujete. Zatímco někomu nevadí ani větší množství kofeinu a může si kávu dopřávat několikrát denně bez vedlejších účinků, jiný bude na kofein citlivější, a proto bude hledat jiné a vhodnější povzbuzující alternativy.

Jednou z nich je právě Yerba Maté, kterou si nejlépe vychutnáte z kalabasy, což je speciální nádoba, tradičně vyráběná z jednoho kusu tykve. Dnes už ji ale seženete i z moderních materiálů v podobě kovu, plastu nebo keramiky. Příprava Yerba Maté je navíc specifickým rituálem, který má v zemích svého původu významné společenské dopady.

Pamatujte také na to, že káva, stejně jako Yerba, mají 0 kalorií. To samozřejmě za předpokladu, že se podávají bez mléka a cukru. Káva je bohatým zdrojem draslíku, pokud ji však pijete příliš často, může způsobit odvodnění a následné vyplavování minerálů z těla.  

Publikováno: 17. 10. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Tereza Vosátková