Zelený kratom: Přírodní pomocník pro sportovce, který jsem objevil po zranění
- První setkání s kratomem po zranění
- Od rehabilitace k návratu ke sportu
- Kratom jako součást tréninkového režimu
- Konkrétní sportovní situace, kdy mi kratom pomohl
- Co říkají sportovci, kterým jsem kratom doporučil
- Důležité poznámky ke kratomu ve sportu
- Jak zařadit kratom do sportovního režimu – praktické tipy
- Moje současná role kratomu v tréninkovém režimu
- Závěrem: Je kratom pro sportovce ano, nebo ne?
Patnáct let jsem patřil mezi ty sportovní nadšence, kterým se zranění vyhýbalo. Běhal jsem ultramaratony, jezdil MTB závody a občas si střihl i nějaký ten triatlon. Trénink pětkrát týdně byl samozřejmostí a moje tělo to zvládalo bez problémů. Pak přišla ta osudná neděle v Brdech - špatný došlap, křupnutí a diagnostika: přetržený přední zkřížený vaz. Operace, rehabilitace a hlavně – frustrace z neaktivity. A právě v tomto těžkém období jsem se seznámil s pomocníkem, který mi nejen pomohl překonat rekonvalescenci, ale postupně se stal součástí mého sportovního života. Řeč je o zeleného kratomu, rostlině, o které většina sportovců u nás zatím neslyšela.
Nechci tu tvrdit, že jsem našel nějaký zázračný suplement – těch už je na trhu víc než dost a většina z nich stejně nefunguje. Chci se podělit o svou reálnou zkušenost s něčím, co mi pomohlo v náročném období a co postupně našlo místo v mém sportovním režimu. Bez příkras, bez přehánění, s respektem k vlastním limitům i omezením této rostliny.
První setkání s kratomem po zranění
Během rehabilitace po operaci kolene jsem zažíval dva hlavní problémy: chronickou bolest, která přicházela ve vlnách, a frustrující nedostatek energie, který pramenil částečně z fyzického stavu a částečně z psychického propadu. Právě v téhle době mi kamarád Petr, který trávil několik let v Thajsku, řekl o rostlině, kterou tam místní používají při fyzicky náročné práci a na bolesti.
"V Thajsku to používají dělníci na plantážích, když potřebují zvládnout dlouhý den fyzické práce nebo utišit bolesti," vysvětloval mi. "Není to žádná chemie, používá se to tam už staletí."
Byl jsem skeptický, ale zoufalý. Rehabilitace se vlekla, analgetika mi nedělala dobře na žaludek a o návratu k tréninku jsem si mohl nechat jen zdát. Po týdnu googlování a ověřování informací jsem se rozhodl dát tomu šanci a objednal jsem si zelený kratom z e-shopu neonkratom.cz, který měl nejlepší recenze a nabízel testované produkty.
První zkušenost byla... zajímavá. Rozhodně to nebyl dramatický efekt, který by okamžitě změnil můj život. Spíš postupný nástup energie a zvláštní kombinace uvolnění a soustředění zároveň. Bolest nezmizela úplně, ale jako by byla odsunuta na vedlejší kolej – pořád tam byla, ale mnohem méně obtěžovala. A co bylo pro mě klíčové – dokázal jsem se poprvé od operace plně soustředit na rehabilitační cvičení, aniž bych neustále myslel na to, jak moc mi chybí běhání a kolo.
Od rehabilitace k návratu ke sportu
V průběhu dalších měsíců se kratom stal součástí mé rehabilitační rutiny. Neužíval jsem ho denně – zjistil jsem, že nejlepší je používat ho strategicky, 2-3krát týdně, většinou před náročnějšími rehabilitačními sezeními nebo ve dnech, kdy bolest nebo frustrace byly silnější.
Postupně jsem si všiml několika efektů, které se ukázaly jako užitečné specificky pro můj návrat ke sportu:
Zvýšení tolerance k nepříjemným pocitům během cvičení. Rehabilitace po operaci kolene není procházka růžovým sadem. Některé cviky jsou nepříjemné, někdy i bolestivé. Zelený kratom mi pomáhal překonat tuto mentální bariéru a plně se soustředit na správné provedení pohybu, místo abych se podvědomě vyhýbal nepohodlí.
Lepší propojení mysli a těla během cvičení. Tohle je těžké popsat, ale při cvičení s kratomem jsem cítil jakoby silnější vědomí svého těla – lépe jsem vnímal jemné signály svalů a kloubů, což mi umožnilo přesněji pracovat na problematických oblastech.
Schopnost cvičit déle bez psychické únavy. Rutinní rehabilitační cvičení může být nejen fyzicky, ale i psychicky vyčerpávající. Kratom mi pomáhal udržet motivaci a soustředění i během delších sezení.
Po šesti měsících jsem konečně dostal zelenou k postupnému návratu k běžným sportovním aktivitám. A tady začala nová kapitola mé zkušenosti s kratomem.
Kratom jako součást tréninkového režimu
První, co jsem si uvědomil při návratu k tréninku, bylo, jak dramaticky spadla moje kondice. To bylo pochopitelné, ale frustrující. Tělo, které zvládalo 20km běhy jako nic, teď zápasilo s 5km v mírném tempu. A tady mi kratom opět pomohl překonat obtížné období.
Postupně jsem si vytvořil systém, kdy jsem zelený kratom používal strategicky v rámci svého tréninkového týdne:
Při klíčových, náročných trénincích, kdy jsem potřeboval ze sebe vydat maximum. Například při intervalových trénincích nebo při dlouhých vytrvalostních jednotkách na kole, které testovaly moje fyzické i mentální limity.
Při trénincích, které následovaly po dni s horším spánkem nebo vyšším stresem, kdy jsem věděl, že motivace a energie budou problém.
Občas při závodech – ale tady jsem byl obzvlášť opatrný, protože jsem potřeboval přesně znát, jak moje tělo reaguje a jaké dávkování je pro mě optimální.
Důležité bylo, že jsem kratom nikdy nepoužíval jako náhradu za odpočinek nebo jako způsob, jak "přetrénovat". Respekt k potřebám těla a cyklům zátěže a regenerace musí být vždy na prvním místě, s tím žádný suplement nepomůže. Naučil jsem se vnímat kratom jako příležitostnou podporu, ne jako nutnou součást každého tréninku.
Konkrétní sportovní situace, kdy mi kratom pomohl
Za téměř dva roky, co kratom příležitostně využívám, jsem identifikoval několik specifických situací, kdy mi přináší největší benefit:
Dlouhé vytrvalostní tréninky. Když plánuji víc než 2 hodiny na kole nebo běh nad 15 km, kratom mi pomáhá udržet mentální svěžest a "přítomnost" v tréninku. Dobře vědí všichni vytrvalci, že po určité době je to spíš hlava než tělo, co potřebuje podporu. Místo abych se ztrácel v myšlenkách nebo bojoval s narůstající únavou, dokážu zůstat soustředěný na techniku, dýchání a tempo.
Silové tréninky po dlouhém pracovním dni. Přiznejme si to – ne vždy máme po náročném dni v práci chuť a energii jít do posilovny a zvednout těžké váhy. V takových dnech mi malá dávka kratomu pomáhá překonat počáteční odpor a najít mentální i fyzickou energii pro kvalitní trénink.
Tréninky zaměřené na techniku. Ať už jde o práci na běžecké technice nebo o složitější pohybové vzorce při posilování, kratom mi pomáhá lépe se soustředit na detaily provedení a udržet kvalitu i při vyšší únavě.
Náročné závody. Tady jsem hodně experimentoval, než jsem našel správný přístup. Zjistil jsem, že mi nejlépe vyhovuje mírná dávka asi 90 minut před startem středně dlouhého závodu (např. půlmaraton nebo MTB maraton). Pomáhá mi to udržet fokus a snáze zvládat nepříjemné pocity, které nevyhnutelně přicházejí v těžkých pasážích závodu.
Je důležité zmínit, že kratom není něco, co by magicky zlepšilo výkon ve smyslu větší síly nebo rychlosti. Jeho benefit je spíš v mentální rovině – pomáhá mi lépe pracovat s tím, co už moje tělo má, lépe se soustředit a překonávat nepříjemné pocity, které jsou součástí každého náročného tréninku.
Co říkají sportovci, kterým jsem kratom doporučil
Postupem času jsem o své zkušenosti s kratomem mluvil s několika sportovními přáteli, kteří také bojovali s různými překážkami. Jejich zkušenosti byly různorodé a stojí za zmínku:
Kamarád Jirka, ultramaratonec po čtyřicítce, ho začal používat především na dlouhé tréninky. Jeho zpětná vazba: "Konečně něco, co mi pomáhá udržet hlavu ve hře i po třech hodinách běhu, aniž by mi rozbušilo srdce jako kofeinové gely."
Tomáš, crossfitový nadšenec, vyzkoušel kratom před několika náročnými tréninky a jeho reakce byla smíšená: "Při silových částech mi to pomáhalo, ale při vysoce intenzivních částech jsem měl pocit, že mi to trochu překáží – jako bych byl příliš uvolněný pro výbušné pohyby."
Zajímavá byla zkušenost Martiny, triatlonistky, která kratom vyzkoušela během rehabilitace po zranění ramene: "Největší přínos vidím v tom, že mi to pomohlo překonat tu frustraci z nemožnosti trénovat naplno. Mentálně jsem se cítila mnohem lépe a dokázala jsem se soustředit na to, co můžu dělat, místo abych se trápila tím, co nemůžu."
Co z těchto zkušeností vyplývá? Že kratom, stejně jako většina suplementů, funguje velmi individuálně a různí sportovci ho mohou vnímat různě v závislosti na typu aktivity, osobní fyziologii a mentálním nastavení. Proto je důležité, pokud se ho rozhodnete vyzkoušet, začít opatrně a naslouchat vlastnímu tělu.
Důležité poznámky ke kratomu ve sportu
Ačkoliv jsou moje zkušenosti s kratomem převážně pozitivní, je férové zmínit i některé důležité aspekty a omezení:
Není na seznam zakázaných látek... zatím. V současné době není kratom na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury (WADA). To se však může změnit, a profesionální sportovci by měli být obzvláště opatrní a sledovat aktuální předpisy.
Hydratace je naprosto klíčová. Kratom má mírně diuretické účinky, což znamená, že zvyšuje produkci moči. Při sportovních aktivitách, kdy je hydratace zásadní, je třeba pít výrazně více vody než obvykle. Naučil jsem se to bohužel metodou pokus-omyl, když jsem během jednoho dlouhého tréninku v letních měsících zažil nepříjemné příznaky dehydratace.
Pozor na kombinace s jinými suplementy. Kratom může interagovat s některými běžnými sportovními suplementy, zejména s těmi, které obsahují stimulanty. Sám jsem zjistil, že kombinace s předtréninkovými suplementy obsahujícími vysoké dávky kofeinu není dobrý nápad – výsledkem byl nepříjemný pocit nervozity a zvýšený tep.
Není to každodenní pomocník. Jako u většiny aktivních látek, i u kratomu se může vyvinout tolerance, pokud je používán příliš často. Moje strategie používat ho maximálně 2-3krát týdně se ukázala jako udržitelná z dlouhodobého hlediska.
Kvalita je naprosto zásadní. V průběhu času jsem vyzkoušel kratom z různých zdrojů a rozdíly v kvalitě byly enormní. Nekvalitní produkty mohou způsobit nevolnost nebo prostě nefungovat. Po experimentování jsem se vrátil k neonkratom.cz, kde mám jistotu testované kvality.
Jak zařadit kratom do sportovního režimu – praktické tipy
Pokud vás moje zkušenost zaujala a zvažujete vyzkoušet kratom jako součást svého sportovního režimu, zde je několik praktických tipů, které vycházejí z mých vlastních pokusů a omylů:
Začněte s malou dávkou před méně důležitým tréninkem. Nikdy neexperimentujte s novou látkou před závodem nebo klíčovým tréninkem. Začněte s polovinou doporučené dávky a sledujte, jak vaše tělo reaguje během běžného tréninku střední intenzity.
Načasování je klíčové. Zjistil jsem, že pro mě osobně funguje nejlépe užít kratom asi 45-60 minut před začátkem aktivity. V té době začíná nástup účinků, který pak trvá zhruba 4-5 hodin, což pokryje i delší tréninkové jednotky.
Experimentujte s různými způsoby přípravy. Kratom má specifickou hořkou chuť, která nemusí být pro každého příjemná. Osobně jsem našel svůj optimální způsob – smíchat ho s trochou citronové šťávy (která údajně pomáhá s extrahováním aktivních látek), nechat 5 minut stát a pak přidat teplou (ne vroucí) vodu a med nebo agávový sirup pro zjemnění chuti.
Kombinujte s lehkým jídlem. Zjistil jsem, že kratom funguje lépe, když není žaludek úplně prázdný, ale ani příliš plný. Lehká svačina asi 30 minut před užitím kratomu (např. banán nebo jogurt) mi pomáhá minimalizovat jakékoliv žaludeční nepříjemnosti a optimalizovat vstřebávání.
Veďte si deník. Zejména ze začátku je užitečné zaznamenávat si dávku, načasování, typ tréninku a pozorované efekty. Pomůže vám to najít optimální protokol právě pro vaše tělo a typ aktivity.
Moje současná role kratomu v tréninkovém režimu
Dnes, více než dva roky od mého prvního seznámení s kratomem během rehabilitace, se jeho role v mém sportovním životě ustálila. Není to něco, bez čeho bych nemohl trénovat nebo závodit, ale je to nástroj, který strategicky využívám v určitých situacích.
Typicky používám zelený kratom v těchto případech:
Při jednom dlouhém vytrvalostním tréninku týdně (obvykle sobotní dlouhý běh nebo celodenní vyjížďka na kole)
Před důležitějšími závody střední délky (půlmaraton, MTB maratony do 60 km)
Občas při večerních silových trénincích po náročném pracovním dni, kdy vím, že budu bojovat s motivací a energií
Co je důležité zmínit – kratom se pro mě nestal nezbytností, ale zůstává volitelným pomocníkem. Většinu tréninků zvládám bez něj a vnímám ho jako "extra výbavu" pro specifické situace, ne jako základní vybavení.
To považuji za zdravý přístup k jakémukoliv suplementu – měl by rozšiřovat vaše možnosti, ne vytvářet závislost.
Závěrem: Je kratom pro sportovce ano, nebo ne?
Když se ohlédnu za svou zkušeností s kratomem ve sportovním kontextu, vidím jak přínosy, tak omezení. Pomohl mi překonat těžké období po zranění a stal se užitečným nástrojem v mém tréninkovém arzenálu. Zároveň ale není žádným zázračným prostředkem a vyžaduje respekt a strategický přístup.
Na otázku, zda je kratom vhodný pro sportovce, nemám jednoznačnou odpověď – je to vysoce individuální. Z mé zkušenosti vyplývá, že může být přínosem především pro:
Vytrvalostní sportovce, kteří potřebují mentální podporu během dlouhých tréninků
Sportovce procházející rehabilitací, pro které může být pomocníkem v překonávání bolesti a frustrace
Sportovce, kteří hledají alternativu ke kofeinu a syntetickým předtréninkovým stimulantům
Zároveň možná není ideální volbou pro:
Sportovce zaměřené na krátkodobé, vysoce intenzivní aktivity, kde je třeba maximální výbušnost
Ty, kteří mají problémy se žaludkem nebo jsou citliví na bylinné preparáty
Závodníky, kteří se účastní soutěží s přísnými antidopingovými kontrolami (vzhledem k nejisté budoucí regulaci)
Konečně, je důležité zdůraznit, že kratom by měl být součástí širšího přístupu ke sportovnímu výkonu, který zahrnuje kvalitní trénink, dostatečnou regeneraci, vyvážený jídelníček a psychickou přípravu. Žádný suplement nemůže nahradit tyto základní pilíře sportovního úspěchu.
Pokud se rozhodnete kratom vyzkoušet jako součást svého sportovního režimu, přistupujte k němu s respektem, začněte opatrně a vnímejte signály svého těla. A pamatujte, že skutečná síla a vytrvalost vždy přichází zevnitř – suplementy mohou jen podpořit to, co už v sobě máte.
Publikováno: 18. 04. 2025
Kategorie: Tipy a rady